ინსპექტირების ექსპერტები შეისწავლიან და ამზადებენ დასკვნას:
ობიექტზე ინსპექტირების შედეგების შესახებ ინსპექტირების
ორგანო აცნობებს ობიექტის ხელმძღვანელს, რომელიც ხელმოწერით
ადასტურებს მიღებულ ცნობას.
6. ეტაპი. ინსპექტირების შედეგების გაფორმება - შეუსაბამობების დოკუმენტირება, შედეგების მიხედვით აქტის გაფორმება, რომელიც ასახულია საბოლოო ინსპექტირების ანგარიშში.
7. ეტაპი. ინსპექტირების შედეგების მიხედვით ტექნიკური საბოლოო ანგარიშის გაფორმება და დამკვეთზე გადაცემა, რომელიც ხელმოწერით ადასტურებს მიღებულ ანგარიშს.
8. ეტაპი. ადრე გამოვლენილი შეუსაბამობების გასწორების კონტროლი;
9. ეტაპი. ინსპექტირების პროცესის დამთავრება და ინსპექტირების
10. ეტაპი. ინსპექტირების პროგრამის შედეგების მიხედვით გაკეთებული დასკვნის საფუძველზე დადებითი ან უარყოფითი საბოლოო ანგარიშის გაცემის შესახებ გადაწყვეტილებას იღებს ინსპექტირების ორგანოს ხელმძღვანელი, ტექნიკური დირექტორი და ხარისხის მენეჯერი. ანგარიში ფორმდება ერთიანი ფორმის ბლანკზე, რომელსაც ხელს აწერენ ინსპექტირების ორგანოს ხელმძღვანელი, ტექნიკური დირექტორი და ის ინსპექტორი რომელმაც უშუალოდ მოახდინა შესამოწმებელი ობიექტის ადგილზე ინსპექტირება. ინსპექტირების ანგარიში დასტურდება ორგანოს ბეჭდით. საბოლოო ანგარიში ასლი ინახება ინსპექტირების ორგანოში. ინსპექტირების ორგანოს მიერ გაცემული ანგარიშები რეგისტრირდება ინსპექტირების ორგანოს რეესტრში. ანგარიშების შენახვაზე პასუხისმგებელია მისი მფლობელი და ხარისხის მართვის მენეჯერი, რომელიც აკეთებს ინსპექტირების მთლიან რეესტრს, რაც მოიცავს განაცხადის წარდგენიდან საბოლოო ანგარიშის გაცემამდე წარმოშობილ ყველა დოკუმენტსა და ჩანაწერს. ანგარიშის მოქმედების ვადა განისაზღვრება არაუმეტეს ერთი წლისა.